شهر پردیس را بهتر بشناسید

شهر پردیس یکی از شهر های اقماری استان تهران واقع در شهرستان پردیس و در فاصله ۱۸کیلومتری شرق پایتخت ، در حاشیه محور تهران – آبعلی قراردارد .
حریم شهر پردیس با مساحتی حدود ۹۰ کیلومتر مربع از غرب با حوزه بخشداری جاجرود هم مرز ، از شمال منطبق بر مرز حوزه شهرستان شمیرانات است و با قله های موجود و حوزه های آبریز که به سمت بستر شهر جهت گرفته اند ، مشخص شده است.

این محدوده درشرق به محدوده قانونی شهر بومهن ، روستای کرشت و رودخانه آب انجیرک محدود شده است و در جنوب از منطقه میانک ، تنگه کبود ، به سمت روستای کمرد امتداد یافته است . درون این محدوده روستاهای باغکمیش – اصطلک و واصفجان قرار دارند.

پست ترین نقطه حریم شهر پردیس بستر رودخانه آب انجیرک در جنوب باغکمیش به ارتفاع ۱۴۳۰ متر ، بلندترین نقطه در شمال غربی شهر ، رشته کوه “آرا ” به ارتفاع ۲۴۸۰ متر است ، منطقه مذکور دارای اقلیم نیمه سرد سیری بوده و میانگین بارش سالانه آن حدود ۳۵۰ میلی متر است.

تاریخچه تاسیس شهر جدید پردیس :

سیاست ایجاد شهرهای جدید با هدف مهار رشد بی رویه جمعیت و کنترل مهاجرت به شهرهای بزرگ ، به ویژه تهران بر اساس مصوبه مورخ ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۶۴ هیئت محترم وزیران اتخاذ گردید . بر همین اساس در تاریخ ۲۳ / ۱۲ / ۱۳۶۸ شکل گیری شهر جدید پردیس در کنار محور تهران – مازندران در محلی موسوم به ” آب انجیرک ” تصویب گردید که به دلیل نزدیکی آن به شهر تهران از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.

جمعیت شهر پردیس براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران ، ۷۳٬۳۶۳ نفر (۲۳٬۹۳۸ خانوار) ، شامل ۳۶٬۹۳۳ مرد و ۳۶٬۴۳۰ زن است. جمعیت پردیس در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۵٬۳۶۰ نفر و در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۷٬۲۵۷ نفر بوده‌است. این جمعیت با تحویل شدن واحد های جدید در حال ساخت به ویژه پروژه های مسکن مهر پردیس روز به روز به شدت رو به افزایش است.

طی گذشت بیش از بیست سال از شکل گیری و قابل سکونت شدن شهر پردیس ، اقشار مختلفی از نقاط مختلف ایران به این شهر مهاجرت نموده اند و جامعه پردیس را تشکیل داده اند. زندگی در این شهر عمدتا به صورت آپارتمان نشینی و جمعی است که مستلزم رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی و رعایت حقوق همسایگان است.

کسب و کار های موجود در سطح شهر پردیس عمدتا نوپا و نیازمند حمایت ساکنین هستند. با حمایت هرچه بیشتر مردم از این کسب و کار های فروشگاهی یا خدماتی ، می توان روز به روز ، بالا رفتن کیفیت خدمات ، رونق فضای کسب و کار و همچنین اشتغال جوانان را انتظار داشت.

بخش های مسکونی شهر پردیس در فاز های یک ، دو ، سه ، چهار ، پنج ، هشت ، نه و یازده قرار گرفته اند و فاز هفت پردیس منطقه صنعتی خرمدشت و سیاهسنگ را با کارگاه های متعدد صنعتی در خود جای داده است . همچنین فاز شش ، بخش آموزشی و تحقیقاتی شهر است که پارک فناوری پردیس و دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس را در بر دارد.

شهر پردیس با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ، ارتفاعات کوهستانی ،‌ آب و هوای مطبوع چهار فصل ، شیب و پوشش گیاهی مناسب و چشمه‌ سارهای متعدد ، در فصول مختلف سال چشم‌انداز های زیبایی را در خود جای داده است.

نزدیکی به مناطق گردشگری طبیعی از جمله منطقه آبشار کمرد ، منطقه جوزک ، منطقه واصفجان ، منطقه پیست آبعلی ، دریاچه سدلار و منطقه لار، دریاچه تار و بسیاری از مکان‌های دیدنی و تاریخی دیگر از یک سو و از سوی دیگر نزدیکی به کلان شهر تهران توانسته است جمعیت قابل توجهی را به سمت خود جذب کند .

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • chat
    یک نظر اضافه کنید