شهر بومهن را بهتر بشناسید

بومهن شهری در ۳۰ کیلومتری شرق تهران و جز شهرستان پردیس است که در ابتدای مسیر دو جاده مهم و پرتردد هراز و فیروزکوه قرار دارد و شهرداری این شهر در سال ۱۳۷۵ تاسیس شده است. جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران ۵۳۴۵۱ نفر (۱۵.۷۲۹ خانوار) شامل ۲۷۴۷۰ مرد و ۲۵۹۸۱ زن بوده و در سال ۱۳۸۵ جمعیتی معادل ۴۳.۰۰۴  نفر داشته است.
بومهن شهری مهاجر پذیر است و از اقوام خراسانی، کرد، لر ، ترک و مازندرانی به این شهر بسیار مهاجرت کرده‌اند. در گذشته جزو روستاهای دماوند بوده ولی اکنون جزو دهستان بخش افجه استان تهران است. مردم آن شیعه بوده و به زبان فارسی و ترکی تکلم می‌کنند. رودخانه سیاهرود از این ده می‌گذرد و مردم آن به شغل زراعت می‌پردازند. محصولات آن غلات، بنشن، سیب، میوه و قلمستان است. آثار تاریخی این روستا امامزاده مطهر (ع) است که در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

اعتماد السلطنه درباره این روستا نوشته است : نیم فرسخ که استلک را طی مسافت نمودند به قریه بومهن می‌رسند. این کلمه ظاهرا مرکب از «بوم» و «هن» باشد و «هن» به فارسی به معنی لرزه و چون بومهن از قراء دماوند است و به کثرت زلازل معروف، ممکن است اینجا بومهن را گفته باشند یعنی محل زلزله.

 

امکانات

بزرگ‌ترین مجموعهٔ ورزشی شهر بومهن، مجموعهٔ ورزشی امام رضا نام دارد. این شهر همچنین دارای یک ایستگاه زمینی ارتباطات ماهواره‌ای است.

زمین‌شناسی

گسل شمال تهران در نزدیکی رودهن و بومهن از گسل مشا جدا می‌شود. و در قسمت جنوب پادگان لشگرک دارای رخنمون است.
آرامگاه امامزاده سلطان مطهر در بومهن، این سازه در سدهٔ ۱۵ میلادی ساخته شده و آرامگاه پسر مقتول جعفر صادق است.

این شهر دارای قلعهٔ با نام گلخندان است که ۲۰۰۰سال قدمت دارد.

مناطق

خیابان های شهید حق وردیان (حاج منصور) – شهدای بومهن (طلایی) – بلوار شهید قریب – علامه طباطبایی (سپاه) – شهید آزادواری (سبزواری) – شهید غنی – شهید زاهدی – بلوار چمران از خیابان های معروف و پر تردد شهر بومهن بوده و ترک آباد – شهرآباد – ده بومهن – سیابند – گلخندان – شهرک کشاورزی –  شهرک طلاییه – شهرک هوافضا نیز  برخی از ده‌ها و محلات این شهر هستند.
بقاع متبرکه امام زادگان سلطان مطهر و قاسم (ع) و قلعه تاریخی گلخندان نیز از بناهای تاریخی این شهر است.

این امامزاده چون در کنار روستا و دور از جاده واقع شده، در هیچ یک از سفرنامه‌ها و متون درباره آن صحبتی نشده است. اعتماد السلطنه در راه سفر به خراسان به همراه ناصرالدین شاه در سال ۱۳۱۰هجری تنها اشاره‌ای کوتاه دارد که : بقعه‌ ای در بومهن هست که از قرار مذکور از فرزندان امام موسی الکاظم (ع) می‌باشد. اولین بار آقای مصطفوی در اطلاعات ماهانه مطلبی کوتاه از بنا و تاریخ روی ضریح به چاپ رسانده است. سپس آقای قرا خانی به صورت اجمالی در مقاله‌ ای تحت عنوان «دژ گلخندان و بقعهٔ سلطان مطهر» در مجله بررسی های تاریخی به بحث پرداخته است.

نظرات

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • chat
    یک نظر اضافه کنید